30 VJETORI I SHOQATĖS MĖ 20.05.2022

30 vjetori i Shoqatės Nėnė Tereza nė Göppingen mė 20 maj 2022
Shoqata Nëna Terezë në Göppingen, të premten me 20 prill 2022, shënoi 30 vjetorin e aktivitetit të sajë.
Ky përvjetor ishte i planifikuar të mbahet me herët por ishte shtyer për shkaqe të gjendjes me pandeminë Covid.
Duhet theksuar se në ketë përvjetor Shoqata Nëna Terezë ka promovuar edhe limrin monografik, në të cilin është bërë një përmbledhje e aktivitetit 30 vjeçar.
Shoqata Nëna Terezë në 3 dekada aktivitet, ka dhënë kontribut në disa fusha.
Në fillim të viteve të 90-ta primar ishte angazhimi për mbajtjen gjallë të jetës shoqërore në Kosovë, e cila ishte ngulfatur nga masat e dhunshme dhe suprimimi i Autonomisë së saj dhe përjashtimi nga jeta publike.
Faza e dytë e aktivitetit tonë si shoqatë ishte mobilizimi për ndihmë Kosovës në kohën e luftës. Në ketë fazë shoqata Nëna Terezë, me gjithë kapacitetin e saj u angazhua që t´i dalim në ndihmë atdheut, duke filluar nga ndihmat financiare e humanitare, e deri tek angazhimi fizik në luftën për liri.
Pas çlirimit dhe pavarësimit të Kosovës, Shoqata Nëna Terezë, është e angazhuar kryesisht në projektet kulturore dhe integruese në rrethin e Göppingenit.
Shoqata Nënë Tereza si mision për të ardhmen konsideron integrim sa me të suksesshëm të komunitetit shqiptarë ne jetën kulturore e publike të rrethit të Göppingenit
Në mendojmë dhe besojmë që është obligim i yni të angazhohemi për bashkëjetesë në diversitet. Angazhimi për ne nënkupton përqafim i vlerave të përbashkëta,
respekt dhe nderim i vlerave qytetëruese që bashkojn popujt, njëherësh duke u angazhuar t’i ruajmë vlerat kulturore, gjuhen dhe traditat kombëtare shqiptare, aq me shumë kur besojmë që janë vlerë e shtuar për qytetërimin dhe ketë me së miri e ka dëshmuar me jetën dhe veprën e saj, Shenjtëresha Nëna Terezë.
Festa u nderua me prezencen e kryebashkiakut Alex Maier dhe kryetarit te qytetit të Gjakovës z. Ardian Gjini cili gjate qendrimit ne Göppingen zhvilloi disa takime te rendesisë së veqant. Po ashtu prezet ishin Konsulli i Republikes se Shqipërisë në München z. Arten Hanku. Pastaj konsujt e Republikës sė Kosovës Besnik Miftaraj dhe Gramoz Berisha. Shumë shoqata shqiptare z. Xhafer Leci kryetar nderi i shoqates Kadri Zeka, zoti Sadik Zogaj Shoqates Kosova në Fellbach, z. Brahim Halimi shoqata Isa Boletini nga Sindelfingen , z. Baki Mustafi ansambli Pavarsia , z. Vitor Spaqi QKSH në Stuttgart, Shoqata Pavarsia Selajdin Shala dhe Beqir Sopa , Lon Kartica nga Famullia Shqiptare e shenjta Nënë Tereza në Stuttgart si dhe Hazbi Sylejmani nga Bashkesia shqiptare Islame ne Stuttgart . Deputetja Sarach Schweizer MdL deputete e Landtagut në Stuttgart , deputet të rrethit dhe qytetit nga të gjithë fraksionet politike. Mjekët dhe artistët shqiptarë nga Republika e Baden-Württemberg.
Ky manifestim ishte nje kujtim se si filloj dhe zhvilloj aktivitetin kjo shoqatë, njëherësh dhe një premtim për të vazhduar në të ardhmen që të krijojmë ura bashkëpunimi mes vendlindjes me vendin ku jetojmë.
Në kuadër të këtij organizimi shoqata Nëna Terezë, u nderua nga Televizioni Kombetar RTK i cili bëri percjelljen e festes solemne.
Po ashtu Gazeta ditore NWZ dhe TV lokale kishin derguar Reporter të percjellin aktivitetin.
Nga shoqata u nderuan me Mirnjohje aktivistet e dalluar të shoqates që kishin kryer funksione drejtuese në vitet 1990-2005.
Shoqata Nëna Terezë, falënderon të gjithë anëtarët e saj për kontributin dhe angazhimin e tyre. Gjithashtu falënderim i veçantë, për të gjitha bizneset, të cilat na ofrojnë mbështetje të vazhdueshme në kuader të angazhimeve tona.
Falënderim i veçantë për të gjithë të pranishmit.
Dhashtë Zoti që të takohemi vetem për festa e gëzime.


Ketu po shperndajm Lidhjen me librin e 30 vjetorit
Libri30vite1990-2020.pdf

NOTHILFE FÜR ERBEBEN-OPFER IN ALBANIEN

Aufruf zur Solidarität mit den Erdbebengebieten Albaniens!
Liebe freunde, liebe Menschen liebe Mitbürger!
Wir bitte Sie auf, einen Solidarischen Beitrag zu leisten, um den von dieser Katastrophe betroffenen Familien zu helfen!
Wir bitte Jeden Mensch unsere Gesellschaft der Helfen kann diese auch zu Tun!
                   Girokonto Mutter Teresa e.V in Göppingen
                   IBAN: DE54 6105 0000 0000 9382 75 ,
                   BIC: GOPSDE6GXXX
                   Spende Erdbeben Albanien

               Institut : Kreissparkasse Göppingen
Für jede überwiesene Spende (ab 200 Euro, und Vorhandene Anschrift), wird eine Spendenbescheinigung ausgestellt.
Wir werden uns dafür einsetzen, dass die Hilfsgelder die Bedürftigen in Albanien erreichen.

Shoqata Nėna Terezė Göppingen- Aksion humanitar pėr Shqipėrinė
Tė dashur/a vėllėzėr dhe motra shqiptarė, bashkatdhetarė tė nderuar.
Sot, populli shqiptarė u pėrballė me fatkeqėsinė e tmerrshme tė tėrmetit.
Tragjedia, solli shumė viktima nė njerėz, shumė tė plagosur dhe shumė shumė njerėz tė pastrehė.
Ne, Shoqata Nėna Terezė nė Göppingen, duke qenė se jemi tė ēertifikuar nga institucionet,
e tė drejt grumbullimit tė ndihmave financiare- humanitare, kemi vėndosur tė ndėrmarrim
aksion solidariteti me motrat dhe vėllėzėrit tanė nė nevojė.

WER WAR GONXHE BOJAXHIU?

Sie war die Tochter von Kole Bojaxhiu, der aus Prizern stammte, und von der Mutter Drane Bojaxhiu, geborene Bernaj, aus dem Dorf Novoselle, Kreis Gjakove in Kosova. Vor allem ist sie die Thochter eines Volkes, des seit fast 2000 Jahren dem Christentum angehört.

WIESO HIEß SIE SCHWESTER TERESA VON LORETO?

Weil damals eine Tradition gewesen ist und das Kirchengesetz verlangte es auch, dass getaufte Namen mit einem neuen Namen in dem Ordensleben umgetauscht wird. Gonxhe Bojaxhiu hat ihren Namen mit dem Namen Schwester Teresa von Loreto umgetauscht, weil sie auch in der Gemeinschaft der , Schwestern von Loreto“ lebte. Sie tauschte den Namen um sich selbst, ihr Leben und ihr Lebenswerk, sowie Kalkutta, Indien und die ganze Welt, zu ehren.

Friedensnobelpreises - und Albanisches Volk

Anlässlich der Entgegennahme des Friedensnobelpreises, gab sie Herr Dom Lush Gjergji im Beisein von über 1000 Journalisten, zuerst mündlich und später auch schriftlich, die Bitte in unserer albanischen Sprache.
Oslo, 10.12.1979

,,Ich
habe mein albanisches Volk ständig im Herzen. Ich bete sehr viel zu Gott, dass sein Frieden auch unsere Herzen, unsere Familien und die ganze Welt erreicht Betet für meine Armen, für mich und für meine Schwestern. Ich werde auch für Sie beten".

Mutter Teresa Bojaxhiu. Anlässlich der Aussöhnung verfeindeter Menschen in Kosova im Jahre 1990, hat sie diesen Auftrag eigenhändig in der albanischen Sprache verfasst
,,Ich
bin seelisch, durch Gebete und Liebe, immer mit meinem albanischen Volk verbunden, insbesondere in schwierigen Zeiten. Nach langen Leiden und Gefahren, freut mich die Nachricht der Versöhnung maßlos“.

Gratulation an die kosova-albanische Jugend für diese Initiative, sowie an alle anderen, die sich für diese große und heilige Angelegenheit einsetzten."
3. Mai 1990 Mit Jesus
Mutter Teresa MC

Link zu Wikipedia : de.wikipedia.org/wiki/Mutter_Teresa.

 

Aktuell

Tė dielėn, mė 18 nėntor 2018 nė lokalin e Jugendhaus nė Dürerstraße 22 nė Göppingen u mblodh Kuvendi i vjetor zgjedhor i shoqates Nėna Tereze nė Göppingen.
Ky kuvend u thirrė me qėllim tė rritjes sė angazhimit nė mbarvajtjen e punės dhe pjesėmarrjes nė aktivitetet e organizuara nga shoqata,
gjithėsshtu u paraqit edhe raporti financiar dhe u bė lirimi i kryesisė sė deritashme nga pėrgjegjėsit.
Pėr shkak tė mosveprimtarisė dhe dorhjeqjeve nga njė numrėr i antarėve nga kryesia nė vitet qė kaluara ishte momenti i fundit pėr riorganizim dhe ri-rreshtim.
Kryesia e shoqatės sė fundmi numėronte vetėm 4 anėtarė tė rregullt e nga ata vetėm 3 ishin aktiv.
Gjatė vitit tė fundit Kryesia qė kishin marrė besimin e shumicės nė Kuvendin e kaluar zgjedhor mė 14 januar 2012 dhe qė ishte konfirmue me nė rizgjedhje
nė vitin 2014, kishte aktiv kryetarin e parė, arkatarin dhe njė anėtarė.
Kuvendin e kryesoi z. Jahja Gashi, kryetar i shoqatės i cili pasi i pėrshėndeti tė pranishmit edhe paraqiti pikat e rendit tė ditės qė u aprovuan unanimisht nga tė pranishmit.
1) Raporti i punės ishte paraqitur nė formė tė libėrit i cili tė gjithė pjesmarėsve ju shpėrnda.(kėtu u veprua edhe Raporti Finnaciar)
Arkatari Besnik Krasniqi, kishte pėrgaditur raportin financiar tė shoqatės, pėr tė hyrat dhe shpenzimet qė nga fillimi i vitit e deri nė Koncertin e fundit.
Gjithashtu u informuan mbi gjendjen momentale tė arkės.
2) Kryesia e gjertanishme u lirua nga detyra dhe u falenderua pėr punėn e deritashme.
3) Pika e radhės ishte ndėrrimi i artikullit §4 pika e). e Statusit tėshoqatės nė numrin e antarėve tė kryesisė.
Antarsia vendosi te mos ndryshohet statusi i shoqates e dhe mė tutje kryesia ka 3 antarėt tė kryesisė tė paraparė sipas Statutit .
Tė cilėt sė bashku me dy kryetarėt dhe Arkatarin e Sekretarin pėrbėjn strukturėn udhėheqėse.
4) Zgjedhja e kryesis sė re.
Kryesia e dalė nga ky Kuvend ka kėtė pėrbėrje:
Jahja Gashi - kryetar
Abit Fazliu - kryetar
Besnik Krasniqi - arkatar
Nora Gashi-Abedini - sekratare
Arbėr Sopa - antar i kryesisė
Mark Kqiraj - antar i kryesisė
Marjan Topllanaj - antar i kryesisė
Tė sapozgjedhurit falėnderuan anėtarėsinė pėr besimin e dhėnė dhe u zotuan se do tė bashkėpunojnė pėr t'u dhėnė hapėsirėn e nevojshme tė rinjve.
5) Tė ndryshme
Z. Gashi i informoi tė pranishmit pėr bashkpunimin e zhvilluar gjetė vitit 2018 dhe bisedimeve paraprake pėr bashkpunim nė vitin 2019.

Pregaditur nga Nora Gashi-Abedini Sekretare.

 Göppingen DANKE auch DEUTSCHLAND

DANKE DEUTSCHLAND

nwz20170217

NWZ über unsere Fest 19.02.2017

 


 Göppingen Festimi i Pavarsise se Kosovės 2013 - Pjesa 1 Göppingen Festimi i Pavarsise se Kosovės 2013 - Pjesa 2

Vereinsregister

- Nr.  VR 819
Vorstand:
JAHJA GASHI  ą - Vorsitzender
ABIT FAZLIU  ą - Vorsitzender

Website der A.K.V. Mutter Teresa" - Göppingen