Atmosferė e shkėlqyer e dy manifestimeve tė pėrbashkėta

Bota Sot | 19.12.2011 15:09 • Shkruan: Xhafer Leci

Festė solemne nė Göppingen

Para disa ditėsh (10/12/2011), nė Göppingen tė Gjermanisė, nė sallėn moderne Stauferlandhalle e cila plotėsonte tė gjitha kushtet pėr manifestime solemne, nė praninė e qindra bashkatdhetarėve tanė u kremtua 99 vjetori i Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe 20 vjetori i themelimit tė SHKSH “Nėnė Tereza”.
Fillimisht u kėndua Hymni Kombėtar nga nxėnėsit e shkollės me mėsim plotėsues nė gjuhėn shqipe tė Göppingen-it, tė udhėhequr nga Mr. Mazllum Hasimja. Pastaj u pėrshėndetėn familjet e dėshmorėve me njė minutė heshtje pėr tė rėnėt e lirisė.
Tubimin nė cilėsinė e moderatorit e hapi dhe pėrshėndeti tė pranishmit anėtari aktiv i kryesisė sė shoqatės, Jahja Gashi, duke ua uruar 99 vjetorin e shpalljes sė sovranitetit kombėtar e ndėrkombėtar tė shtetit shqiptar, duke i pėrshėndetur pastaj mysafirėt: Zt. Imer Lladrovci, zėvendėskonzull nė Stuttgart, Xhafer Leci, veprimtar i vjetėr i ēėshtjes tonė kombėtare, Besim Praniqi, Kryetar i shoqatės "Atdheu" nė Schwäbisch Gmünd, Nuri Jonuzi, aktivist i shquar, Veli Fazliu, veprimtar i vjetėr, Prof. Mazllum Hasmija, veprimtar dhe ish-bashkėpunėtor i Universitetit tė Prishtinės.

Zėvendėskonzulli, zt. Imer Lladrovci, pėrshėndeti tė pranishmit dhe foli nė pika tė shkurtra pėr rėndėsinė e jashtėzakonshme tė historisė sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, duke pėrkujtuar luftėn e fundit heroike tė UĒK-sė, ditėlindjen e komandantit Adem Jashari, dajlen nė skenė tė UĒK-sė, njohjen Pavarėsisė sė Kosovės nga 85 vende, etj. Sylė Sylaj, kryetar, raportoi pėr aktivitetin 20 vjeēar tė SH.K.SH. "Nanė Tereza" nė Göppingen. Nė kėtė raport pasqyrohet veprimtaria e bujshme shumėvjeēare e aktiviteteve tė shoqatės, ndihmave tė ndryshme humanitare, pėr arsimin, shėndetėsinė, luftėn, etj. Theksohet bashkėpunimi me shoqatat tjera shqiptare dhe me palėn gjermane... Sipas tij, “Edhe pse veprimtaria jonė zhvillohej nė kushte tė vėshtira pėr mungesė lokali, etj. Mėrgata jonė ishte e etshme dhe e palodhshme pėr liri dhe rezultatet nuk mungonin. Pėr punėn e mirė qė kanė bėrė u falėnderuan edhe ish kryesitė e Shoqatės “Nanė Tereza”. Nga 120 Nacionalitete qė jetojnė nė qytetin e Göppingen-it, Forumi i tė huajve institucion jo Formal, ėshtė transformuar nė njė Komision Kuvendor Komunal, vlen tė cekim se komuniteti Shqiptar ka pėrfaqėsues te vetin, pėrderisa Komuniteti serb jo.

Me Mirėnjohje tė veēantė pėr kontributin e dhėnė pėr ēėshtjen shqiptare u nderuan: Xhafer Leci, Nuri Jonuzi, Mazllum Hazimja, Dafina Sylaj-Musliu, Dragica Horvat, Joachim Scheufele, Bešlic Matica, Jozo Bešlic. Emin Fazlija alias Emil Kastrioti, Kryetar i Besėlidhjes, dhe Veli Fazlija. Shumė emocionuese ishte ndarja e Mirėnjohjes (Post Mortum) pėr tė ndjerin Fehim Broqi, moment i cili nuk kaloi pa i pėrlotur tė birin e Fehimit tė ndjerė, Bujarin, dhe shumė bashkėveprimtarė tė tij. Nė kėtė Manifestim solemn morėn pjesė edhe shumė veprimtarė tė tjerė, si: Mejdi Laēaj, Ēaush Krasniqi, Halil Zemaj, Selami Morina, etj

Nxėnėsit shfaqen programin Recital me Moton: „Ku Kemi Lerė“ nga  Andon Zako Ēajupi. Recitali pėrfundon me ndarjen e dhuratave pėr nxėnėsit nga mėsimdhėnėsit e Shkollės Sylė Sylaj dhe Mazllum Hasimja.

Nxėnėsit shfaqen programin Recital me Moton: „Ku Kemi Lerė“ nga Andon Zako Ēajupi. Recitali pėrfundon me ndarjen e dhuratave pėr nxėnėsit nga mėsimdhėnėsit e Shkollės Sylė Sylaj dhe Mazllum Hasimja.
Nga e djathta: Sylė Sylaj, Mejdi Laēaj, Imer Lladrovci dhe Xhafer Leci

Nga e djathta: Sylė Sylaj, Mejdi Laēaj, Imer Lladrovci dhe Xhafer Leci

 


Vereinsregister

- Nr.  VR 819
Vorstand:
JAHJA GASHI   - Vorsitzender
ABIT FAZLIU   - Vorsitzender

Website der A.K.V. Mutter Teresa" - Göppingen