Nė Göppingen mbrėmje festive pėr 28 Nėntorin- Ditėn e Flamurit
Shkruan: Nora Gashi-Abedini

Stolisur me logon e 100-vjetorit, me Flamurin tonė kombėtar dhe me flamurin gjerman si dhe me transparenta skena dhe e gjithė salla, qė nė fillim kishin krijuar imazhin e njė mbrėmje tė bukur festive.
Programi filloi me intonimin e Himnit Kombėtar shqiptar dhe Himnit Gjerman, kėnduar nga nxėnėsit e shkollės shqipe tė Göppingenit me rrethinė dhe me njė minutė heshtje pėr tė rėnėt pėr lirinė e popullit shqiptar nė ballkan. Programi i udhėhequr nė gjuhėn shqipe dhe gjermane nga ish nxenesja e shkolles shqipe ne Göppingen zonjusha Arbenita Syla ,ishte njė risi qė organizatori solli nė manifestimin qėndror tė 100-vjetorit.
Nė emėr tė shoqatės kulturore shqipėtare “Nėna Terezė” dhe shkollės shqipe te Göppingenit pėrshėndeti kryetari i shoqatės zotri Jahja Gashi, i cili ndėr tjera shtoi se rruga jonė 100 vjeēare ishte me ngjarje sa te dhimbeshme aq edhe te lavdishme pėr ne shqiptarėt por nė fund jemi aty ku e kemi vendin me botėn e pėrparuar shumė tė afėrt njeri me tjertrin dhe tė bashkuar.
Tė pranishmit i pėrshėndeti dhe i uroi Konzulli i Republikės sė Kosovės nė Stuttgart zotri Faket Kajtazi, ne fjalėn pėrshėndetėse tė tij ai barti edhe urimet qė vinjin nga Ambasada e Republikes se Kosove ne Berlin ,nga vete ambasadori zotri Skender Xhakaliu.

Nė vazhdim Zotri Kajtazi theksoi  se sot shqiptarėt festojn mė tė  bashkur se kurr mė parė  “festojn jo vetem festen e  pavarėsis por edhe 15-vjetorin e daljes nė skenė tė UĒK-sė dhe  ditėlindjen e 64-tė tė Komandatit  Legjendar Adem Jashari”, nė  fund ai uroj te gjithė shqiptarėt  e Göppingenit dhe nė veqanti  falenderoj Prof. mr. Mazllum Hasimja per punen 20 vjeqare nė Göppingen dhe rrethinė.
Nė vazhdim tė programit fjalen e mori Zonja Dragica Horvat Zyrtare e Qytetit per qeshtjet e Integrimit e cila nė emėr tė Kryebashkiakes Gabrielle Zull dhe nė emėr tė vet tha: “ kam ardhur ketu me gjithė dėshir tė uroj Festėn e Flamurit dhe tė pavarsisė sė Shqipėris”. Nė vazhdim veqoj se:
” pėrkundėr qė nė qytetin e
Göppingenit ekziston njė grup i
vogel qytetarėsh qė posedojn
shtetėsin Kosovare apo Shqiptare ata jane mjaft aktiv nė shoqatėn e tyre qė mban emrin e Nenės Tereze”.
Nė fund ajo tė pranishmit i pėrshedeti edhe nė gjuhėn shqipe.

Pjesmarrės nė tubim ishte edhe kėshilltar komunal si zotri Jürgen Schaile nga FDP.  Nė vazhdim nė emer te shkolles shqipe foli arsimtari zotri Syl Sylaj : ”po shėnojmė 569-vjetorin e ngritjes tė flamurit tonė kombėtar nga Gjergj Kastrioti(1443); 100-vjetorin e shpalljes sė Shqipėrisė shtet mė vete, i lirė dhe i pamvarur; 64-vjetorin e lindjes tė Komandantit legjendar Adem Jasharit”, Nė vazhdim ai shtoj “Sot 28 Nėntori mbetet dita mė e ndritshme e historis sė shqipėtarėve tė shekullit 20-tė. Kjo ditė shėnon fillimin e kthimit tė shqipėris nė gjirin e familjeve europrėndimore.” Ne mėrgimtarėt shqipėtar tė Kosovės dhe tė viseve tjera etnike shqipėtare,vazhdoi ai, shpresojmė se Bashkėsia Evropjane do ti bėj ftes Shqipėris tė filloj prozesin e bisedimeve pėr antarsim nė Bashkėsin Europiane.
Mė pas nxėnėsit e shkollės shqipe tė Göppingenit udhėhequr nga arsimtaret Mazllum Hasimja dhe Syl Sylaj, u paraqiten me njė recital dhe vargje tė pėrzgjedhura nga autor tė ndryshėm pėr flamurin,Ismajl Qemajlin,pėr dėshmorėt te rėnė etj.

Vjershat i lexuan kėta nxėnės: Isuf Jusufi, Nita Gashi, Besa Veliu, Eurona Suka, Elvira Musliu, Aurora Gashi, Sadik Suka, Alma Boshnjaku, Emir Musliu, Arian Halilaj....
Pėr nxėnsit shoqata nė bashkpunim me Volksbak tė Göppingenit kishte pregaditur njė befasi e ajo ishte ndarja e dhuratave me tėrheqeje tė nurmave fitues pėr nxėnsit shqiptarė qė recituan.
Kryetari i shoqates zoteri Jahja Gashi per kete manifestim jubilar kishte pregaditur Prezentimin “100 fotografi- 100 vite” e titulluar si Shekulli Shqipetar -albanisches jahrhundert. Sqarimet plotėsuese ashtu si edhe komentet nė projektor ishin nė gjuhėn gjermane.

Por ajo qe une do te kisha vequar
ėshtė se Zotri Gashi kishte futur nė
kėtė prezentim edhe fotografin e
parė si mėsimdhėnės tė Zotri
Prof. Mr. Mazllum Hasimja.
(foto e bashkangjitur nė kėtė shkrim)


1957 nė kėmbė nga e majta Jusuf Panari,  Hamid Boshnjaku, Nazmi Rexha, Bedrush Shehu,  Mazllum Hasimja, Avni Ferizi,  Shemsedin Brovina

Nė pjesėn e dytė tė programit,tė pranishmit i argėtoi kėngtarja Syne Loshi, si dhe kėngtrėt vllezėrit Ambroz dhe Zef Gjini.
Manifestimi u ndihmua nga biznesmenėt shqiptar nė rrethinėn e Göppingenit si Firma Tresor ne Göppingen Firma Zimaj dhe Firma GENIT nga Geislingeni.
Ne fund Kryetari i shoqates falenderoj tė gjithė anėtarėt tė shoqatės si dhe tė tjarė qė ndihmuan realizimin me sukses te kėsaj mbrėmje festive.


Vereinsregister

- NR.  VR 530819
Vorstand:
NORA GASHI-ABEDINI   - Vorsitzende
ABIT FAZLIU   - Vorsitzender

Website der A.K.V. Mutter Teresa" - Göppingen