RAPORT I AKTEVITETIT 20 VJEQAR TĖ SH.K.SH. "NĖNA TEREZĖ" NĖ GÖPPINGEN

Agresiviteti i shfrenuar i politikės sė ndyre serbe tė udhėhequr nga Milloshoviqi u shendrrua nė terror shtetror qe ndjellte frikė, pa siguri edhe jo prespektive per jeten e shqiptarvė. Rrahje pa shkas, bastisjet me pretekst tė kerkimit tė armevė (si nė kohen e Ranėkoviqit tė viteve 1956) duke i maltertuar nė menyre jo njerzore nė prani tė antarėve tė familjes. Ky agresivitet i shfrenuar shkaktoj egzilin masiv tė shqiptarve kush pėr tė shpetuar kokėn, kush pėr tė siguruar kafshatėn e bukės pėr familje, kush dukė dezertuar e dukė mos ju pėrgjegjur thirrjeve qė tė sherbėj nė njė armatė vrasesė dhe agresivė. Pra ky egzil pa dyshim ka shkaktuar qrregullime tė mėdha plagė dhė pasoja tė rėnda nė vetjeten e shqiptarvė. Pėr kėt nuk ndejten duar kryq disa bashkėatdhetarė tanė qė kishin ardhė si punėtor krahu aty ka vitet 1970, dhė filluanė tė formoni shoqata humanitare kullturore dhe sportivė aty ka vitet 90-ta. Njė kontribut tė madhė dhanė dhė bashkėatdhetarėt tanė nė Göppingen me rrethin ku u formua klubi shqiptarė "Nėna Terezė" nė Göppingen, ku bashkoj rreth vetės shqiptarėt nga tė gjithat trevat nga do qė vinin. E njė kujdes tė veqantė kishin edhė pėr tė rinjit qė paten dezertuar nga ushtrrija ish jugusllavė, e po ashtu dhė tė perndjekurve politik dhė ekonomik. Kjo shoqatė veprimtarinė e vetė zhvillontė nė kushte mjaft tė vėshtira nė njė lokal shkollor ku nuk i plotsontė kushtet e njė shoqate e cila nuk e ndalontė veprimtarinė e vetė kullturore dhė humanitarė. Aty nga vitet 93 erdhem te gjetja e njė lokali tė madh ku i plotsontė tė gjithat kushtet pėr njė veprimtari mė tė madhe. Synimet e shoqatės tonė shqiptarė ishin qė tė vepronim nė leminė e kulltures, traditavė, bemirėsisė dhė afrimit tė bashkėatdhetarvė tanė ketu ne mergimė, nė menyr qė ta ndihmojme njėri tjetrin saherė qė paraqitet nevoja. Po ashtu si shoqatė tė bashkėpunojmė dhė tė njihemi mė jetėn kullturen dhe traditen gjermanė ku dhė pala gjermanė tė njihėt me historinė kullturen dhe traditėn shqiptare. 

Tė ndėruarė bashkėatdhetarė
Aktivitetinė e vetė shumėvjeqarė SH:K:SH: "NĖNA TEREZĖ" nė Göppingen eka zhvilluarė nė disa fusha jetesorė kullturore, arsimorė, spotive e humanitarė. Nė saje tė aktivitetitė tė zhvilluarė u bė qendėr e njė mendet e organizimevė dhė vatėr e njė numri tė madhė tė bashkėatdhetarėve. Lokalet e pershtatshme ku kohė mė parė u vendos Klubi, mundėsoj qė ketu tė ketė atmosfer te odes shqiptare, dukė piėr qajin dhė kafen tė ndiqen rrjedhat nė atėdhe dhė tė bisedohet per hallet e njeri tjetrit qė ua solli kurbeti.
Klubi "NĖNE TEREZA"  u bė vend takim i yni, vėnd i marraveshjevė pėr tė zhvilluar aktivitetet tona tė mėtejshme rreth organizimit kullturor, sportiv dhė humanitar, por edhė tė bashkėpunimit mė klubėt tjėra shqiptarė sidomos mė SH.K.SH. "Kadri Zeka" nė Nürtingen pastaj mė SH.K.SH. "Atėdheu" nė Schwäbisch Gmünd dhe mė shumė shoqata tjera.
Njė ndėr aksionet tė para dukė e pasur parasysh mbėshtetjen e pareserv tė bashkėatdhėtarvė ishtė aksioni i grumbullimit tė parevė mė interes kombetarė. Po ashtu filloj aksioni ndihmė pėr qashtjen e arsimit dhė shendetėsisė nė kosovė. Ndihmuam dhė shumė familje tė cillat ishin tė guditura nga varferija dhe papunėsija nė Kosovė. 
Shoqata ndihmojė dhė nė mbartjen e kufomave tė disa bashkėatdhetarvė tanė pėr nė Kosovė. 
Vlen tė theksohėt aksioni pėr grumbullimin e tė hollavė dhė mendikamentevė mė njė shumė, shumė tė madhė si dhė grumbullimin nė veshėmbathjė, tė vitit 1998 ku ishtė aksioni gjithqka pėr pavarsinė e Kosovės dhė vendlindja thrret.
Mė hapjen e vatrave tė reja nė luginen e preshevės dhė nė pjesėn vėri - prendimorė tė Maqedonisė shoqata jonė ndergojė ndihma materiale dhė financiale familjevė tė zhvendosura nga keto trreva.

Ky Klub dukė bashkėpunuar nė menyrė tejėt tė sukseshme mė shkollen e mėsimit plotesuės nė gjuhen shqipe ne GP dhė para sė gjithash mė arsimtarėt qė punuan dhe punojnė tashė e 11-vjet u vequa edhė nė organizimin e aktiviteteve kullturore, pėr mes programeve tė shoqeruara nga grupi i valletarevė tė shkolles shqipe para publikut tė qytetit tė Göppingenit, ku u prezentuar thesar i pasur kullturo shqiptarė me tradita folklorikė. Nuk e patėm veshtirė edhe ne si Kryesi tė punojmė dhė organizohemi mirė nga sė e kishim mbėshtetjėn e fortė tė anėtarevė tė kryėsisė dhė bashkėatdhėtarėt tanė, e ketė e trregoj puna e grumbullimet tė hollavė gjatė luftės ne Kosovė por edhė tė punėve tjera vullnetarevė sidomos ne rinovimin e plotė tė klubit nė vitin qė shkoj.

Edhe mė parė tė rinjėt nuk ju janė nalė aktivitetit, sidomos ne fushėn sportivė kur nga ky grup i te rinjeve nė futboll tė vogel kan fituar 9 trofė.

3 - vendin e parė
1 - vendin e dytė
3 - vendin e trretė
2 si ekipi ma i diciplinuar ne garė.

Por nė vitet e fundit kan mbetur disi mbrapa.
Tė nderuar bashkėatdhėtarė pėr punen e madhė 20 vjeqare qė eshtė berė nga gjith nė shqiptarėt qė jetojm nė Göppingen me rrethin na duhet ni liber e terė por unė jam munduar nė pikat e shkurtura tė them dhe tė falėmenderoj tė gjith ata qė paten guximin tė marrin kohė dhė tė udhėheqin kėt shoqatė mjaft aktivė nė tė gjithat lėmit e jetės kullturore, sportive dhe humanitarė.

Me ket rast kam nderin ti pershendes tė gjitha kryėsit e gjertanishmė.

Ne fillim pershendes kryesin e parė te vitit: 1990-1991
1. Abit             Fazliia          -     Kryetarė
2. Ramė          Osaj             -    Sekretarė
3. Vesel          Osmanaj        -     Arkatarė

Kryesija e dytė: 1991-1994
1. Vesel         Osmanaj      -      Kryetar
2. Ismail         Zeka           -     Sekretarė
3. Feim         Broqi            -     Arkatarė

Kryesija e tretė:1994-1998
1. Sylė           Sylaj             -     Kryetarė
2. Kenan        Xani            -     Sekretarė
3. Bajram      Gjenovci      -    Arkatarė

Kryesija e katert: 1998-2005
1. Mazllum    Hazimja        - Kryetarė
2. Veli           Fazlia            - Sekretarė
3. Feim         Broqi            - Arkatarė

Kryesija e pestė: 2005- 01/2012
1. Sylė             Sylaj        -       Kryetarė
2. Istref            Bojaj        -       Nėn Kryetarė
3. Muhamet    Azemi      -       Sekretarė
4. Besnik        Jusufi       -       Arkatarė

Vereinsregister

- Nr. VR 819
Vorstand:
JAHJA GASHI   - Vorsitzender
ABIT FAZLIU   - Vorsitzender

Website der A.K.V. Mutter Teresa" - Göppingen